Cinema Time

Rozhovor s jedním
z provozozovatelů projektu
Cinema Time

Co Vás přivedlo k myšlence otevřít kino na letišti?

Jsem velký milovník kinematografie a navíc mě vždycky fascinovaly možnosti promítání filmů mimo kinosály, na netradičních místech. Už v dětství mě uchvátila idea amerických autokin, kdy přijedete na obří parkoviště s projekčním plátnem a sledujete filmy z vlastního vozu, což je vlastně obdoba klasických letních kin oblíbených i u nás. Sám provozuji velmi úspěšné letní kino v Pardubicích, takže mám v tomto ohledu letité zkušenosti. Přesto, nebo právě proto, jsem chtěl vyzkoušet, kde všude se dají filmy promítat a kde to zároveň bude k užitku, protože se v daném místě pohybuje hodně lidí, kteří mají spoustu volného času. Letiště se v tomto směru ukázalo jako ideální volba. Denně jím projdou tisíce pasažérů, kteří jsou nuceni trávit často i několik hodin čekáním na svůj let. Ne každého ovšem baví nekonečné posedávání v kavárnách nebo prohlížení butiků a nakupování. A jinou možnost vyžití vlastně letiště dosud nenabízelo.

Vy už ale máte s projekcemi na netradičních místech zkušenosti. Promítali jste v pivovaru, kasárnách, kostele, na nádraží, v letištním hangáru, dokonce i v krematoriu ...

Ano. Tyto atypické projekce se vždy setkaly s obrovským zájmem publika. Měl bych ale dodat, že nikdy nejde o samoúčelné experimenty. Prostředí, v němž se promítá, vždy souvisí s filmem, který uvádíme. V pivovaru jsme loni promítali celovečerní dokument Jana Nováka „Občan Havel přikuluje“, v krematoriu zase slavný opus Juraje Herze „Spalovač mrtvol“. Do kostela se podle mého názoru výborně hodí snímek „Zapomenuté světlo“ Vladimíra Michálka. A na letiště zase logicky patří Svěrákův „Tmavomodrý svět".

Znamená to, že v Cinema Time se budou promítat převážně filmy o letcích, letadlech a létání?

Vůbec ne. Projekce Tmavomodrého světa na letišti byla sice mimořádně úspěšná a do prostředí krásně zapadala, ovšem v Cinema Time na letišti Václava Havla Praha myslíme na požadavky, vkus a nálady velmi široké skupiny publika. Filmy s leteckou tematikou se samozřejmě také objeví, ale nebudou tvořit hlavní jádro. Máme hned několik tematických i smíšených cyklů, kde si, podle mého názoru, přijde na své skutečně každý. Od milovníků thrillerů a detektivek přes ctitele art filmů a romantických komedií až po příznivce dokumentů. Na své si samozřejmě přijdou i děti. A podotýkám, že v kině Cinema Time neuvádíme žádnou tzv. béčkovou produkci, ale velmi slavné a ceněné snímky. Namátkou uvádím např. Milionář z chatrče, Hanebný pancharti, Big Lebowski, Pýcha a předsudek, Shrek, Mumie, Slepičí úlet, Pád Třetí říše, Katyň, Životy těch druhých, Pokání, Fahrenheit 9/11. Chcete-li se přesvědčit sami, stačí jen navštívit Cinema Time, usednout v intimním přítmí promítacího sálu a nechat se unášet atmosférou a kouzlem pohyblivých obrázků.

Rozhovor s Janem Motyčkou, ředitelem společnosti Cinema Time, s. r. o.